توقف کردن تقویت هوش ویتامین روزانه ارتباط

توقف کردن: تقویت هوش ویتامین روزانه ارتباط فعالیت بازی فکری کنید  اجتماعی شوید  تست هوش تمرین کنید 

گت بلاگز اخبار اجتماعی احتمال وقوع سونامی و زلزله با قدرت 8 در سواحل کشور عزیزمان ایران

محققان پژوهشگاه زلزله با بیان اینکه از آخرین سونامی منطقه مکران 69 سال می‌گذرد، گفت: همچنان انتظار می‌رود یک زلزله ابرراندگی در این منطقه با بزرگای حدود 8 احتما

احتمال وقوع سونامی و زلزله با قدرت 8 در سواحل کشور عزیزمان ایران

احتمال وقوع سونامی و زلزله با قدرت 8 در سواحل کشور عزیزمان ایران

عبارات مهم : ایران

محققان پژوهشگاه زلزله با بیان اینکه از آخرین سونامی منطقه مکران 69 سال می گذرد، گفت: همچنان انتظار می رود یک زلزله ابرراندگی در این منطقه با بزرگای حدود 8 احتمالا در دهه آینده رخ دهد.

به گزارش ایسنا، منطقه مکران حدود600 کیلومتر از نوار ساحلی جنوب شرقی کشور عزیزمان ایران است که در غرب به تنگه هرمز (گسل راستا لغز راستگرد میناب) و در شرق به نزدیکی شهر کراچی (گسل های راستا لغز چپگرد چمن و اورناچ نال Ornach Nal ) محدود شده است هست. در امتداد مکران شاهد فروراندگی قسمت اقیانوسی صفحه عربی به زیر صفحه اوراسیا هستیم. یکی از اثرات این فروراندگی ایجاد آتشفشان های تفتان و بزمان در کشور عزیزمان ایران و سلطان در پاکستان است و همچنین کوه های مکران یکی دیگر از نشانه های اثر فرو راندگی در منطقه است.

احتمال وقوع سونامی و زلزله با قدرت 8 در سواحل کشور عزیزمان ایران

شواهد تاریخی نشان می دهد زلزله های متفاوت و شدیدی در مکران روی داده ولی تنها زلزله شدیدی که به صورت دستگاهی ثبت شده است و سونامی نیز ایجاد کرده زلزله سال ۱۹۴۵ است که سونامی به ارتفاع ۱۲ متر ایجاد کرد و به گفته تعدادی از محققین حدود ۴ هزار نفر کشته شدند.

گسل مکران فقط حدود ۱۰۰ کیلومتر از سواحل جنوبی کشور عزیزمان ایران فاصله دارد و چنانچه فعال شود، آینده نگری می شود امواج ناشی از فعالیت آن در مدت وقت 20 تا ۳۰ دقیقه به سواحل کشور عزیزمان ایران و پاکستان برسد. از این رو به اعتقاد محققان زلزله شناس کشور با توجه به نزدیکی این پهنه تاریخی به منطقه عملیاتی پارس جنوبی و عسلویه، اهمیت برآوردهای مربوط به خطر سونامی در استان بوشهر به طور خاص و در خلیج فارس به طور کلی مهم است.

محققان پژوهشگاه زلزله با بیان اینکه از آخرین سونامی منطقه مکران 69 سال می‌گذرد، گفت: همچنان انتظار می‌رود یک زلزله ابرراندگی در این منطقه با بزرگای حدود 8 احتما

وقوع زلزله در مکران

دکتر مهدی زارع استاد زلزله شناسی مهندسی پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله در گفت وگو با خبرنگار ایسنا با اشاره به لرزه خیزی منطقه مکران توضیح داد: در ساعت 15 و 14 دقیقه روز سه شنبه 27 فروردین سال 1392 زمینلرزه ای با بزرگای 7.8 در نزدیکی سراوان و خاش در استان سیستان و بلوچستان رخ داد.

وی با بیان اینکه این زمینلرزه 56 سال بعد از آخرین زمینلرزه با بزرگای بیش از 7.5 در کشور عزیزمان ایران –البرز و 16 سال بعد از آخرین زمینلرزه با بزرگای 7.0 در شرق کشور عزیزمان ایران رخ داد، تاکید کرد: در لحظات اول زلزله سراوان و خاش بیم آن می رفت که فاجعه ای در کشور پدید آمده باشد و یکی از گسل های جنوب شرقی کشور عزیزمان ایران در این ناحیه نزدیک به مرز (باروندی شمال غرب- جنوب شرق) مسبب مناسبت باشد.

زارع ادامه داد: آیا که در ابتدا ژرفای این زلزله حدود 15 کیلومتر اعلام شد ولی بعد از آنکه معلوم شد که خوشبختانه زلزله ای ژرف رخ داده هست، (لرزه مهم 63 کیلومتر و پسلرزه ها همگی بین 60 تا 80 کیلومتر ژرفا داشت) و با محاسبه سازوکار زمینلرزه (که کششی بود) و مشاهده روند تقریبا شرقی-غربی گسلش مسبب، مشخص شد که زمینلرزه مربوط به پهنه فرورانش مکران است و در 370 کیلومتری شمال ساحل مکران رخ داده است.

احتمال وقوع سونامی و زلزله با قدرت 8 در سواحل کشور عزیزمان ایران

استاد زلزله شناسی مهندسی پژوهشگاه زلزله تلفات این زلزله در کشور عزیزمان ایران را یک کشته دانست که خانمی بوده که ظاهرا جهت چیدن گیاه های صحرایی با خانواده به کوهستان های سراوان رفته بود در اثر سنگ لغزش در هنگام زلزله کشته شد ولی در پاکستان 40 کشته به جا گذاشت.

وی با بیان اینکه این زلزله از دهلی نو و اسلام آباد و کابل تا کویت، دوحه ، منامه، دوبی و شیراز و کیش و بوشهر احساس شد، ادامه داد: این گستردگی زلزله سوالات و نگرانی های مختلفی را برانگیخت و البته علت تمام این گستردگی محدوده، علاوه بر بزرگای زلزله، ژرفای زیاد کانون زمینلرزه بود.

محققان پژوهشگاه زلزله با بیان اینکه از آخرین سونامی منطقه مکران 69 سال می‌گذرد، گفت: همچنان انتظار می‌رود یک زلزله ابرراندگی در این منطقه با بزرگای حدود 8 احتما

زارع با بیان اینکه توصیه مهم این زلزله آن بوده که بیش از 100 میلیون انسان در جنوب غرب آسیا این زلزله را احساس کردند، خاطر نشان کرد: از سوی دیگر این زلزله هم علت دیگری شد که کشورهای عربی حاشیه جنوبی خلیج فارس بر خطر لرزه خیزی در جنوب کشور عزیزمان ایران و همچنین این بار به علت احتمال سونامی (شبیه سونامی بعد از زلزله 11 مارس 2011 ژاپن) و آسیب به نیروگاه بوشهر هم ابراز نگرانی کنند.

وی اضافه کرد: البته به دلایل متفاوت از جمله عدم شباهت منطقه حاشیه اقیانوس آرام به حاشیه دریای عمان و خلیج فارس از نظر زمین شناختی و همچنین ریخت و ژرفای کف خلیج فارس این نوع تشبیه بلا عنوان به نظر می رسید ولی بازبینی در مطالعات ریسک و ملاحظات ایمنی در کل ناحیه خلیج فارس و دریای عمان با همکاری همه کشورهای حاشیه این دریاها الزامی است.

احتمال وقوع سونامی و زلزله با قدرت 8 در سواحل کشور عزیزمان ایران

رخداد زلزله های دیگر در منطقه مکران

زارع ادامه داد: بعد از وقوع زلزله فروردین 1392 در سراوان، شاهد وقوع زمینلرزه های متعددی در منطقه مکران بودیم که منشأ آن فرورانش ورقه عربی به زیر ورقه کشور عزیزمان ایران در ناحیه مکران است به گونه ای که در ناحیه این فرورانش در جنوب مکران زلزله های بزرگتر حتی تا بزرگای حداکثر 8 نیز قابل انتظار است.

وی با تاکید بر اینکه در هر سده می توان انتظار رخداد یک زلزله با بزرگای بیش از 8.0 در منطقه مکران (در کشور عزیزمان ایران و پاکستان) را داشت، گفت: اگر زلزله در دریا رخ دهد و موجب ایجاد گسیختگی قائم در کف دریا شود سونامی هم اتفاق می افتد.

آخرین سونامی در سواحل کشور عزیزمان ایران

این عضو هیات علمی پژوهشگاه بین المللی زلزله با تاکید بر اینکه از آخرین سونامی این منطقه (زلزله و سونامی 27 نوامبر 1945 – 6 آذر 1324) 69 سال می گذرد، اظهار کرد: آن زلزله در ناحیه مرزی بین کشور عزیزمان ایران پاکستان و کانون آن در حدود 90 کیلومتری جنوب مکران واقع بود.

به گفته وی سرعت حرکت امواج سونامی در محل تشکیل در نواحی مرکزی اقیانوس ها حدود 900 کیلومتر برساعت (حدود 250 متر بر ثانیه) تا حدود 360 کیلومتر بر ساعت (حدود 100 متر بر ثانیه) در دریاهای بزرگ و در حدود 90 کیلومتر بر ساعت (حدود 25 متر بر ثانیه) در نواحی نزدیک به سواحل هست.

زارع اضافه کرد: بنابراین احتمال می رود که در زلزله 1945 بلوچستان نیز امواج سونامی حدود 20 تا 30 دقیقه طول کشیده باشد تا به ساحل برسند. این عنوان نشان می دهد که در موارد مشابه می توان انتظار داشت که هشدار سونامی جهت دور شدن مردم از سواحل مکران داده شود و وقت کافی هم وجود داشته باشد تا مردم ساحل را ترک کنند.

اگر سونامی رخ دهد…

این محقق زلزله شناسی یادآور شد: در بدترین سناریوی ممکن اگر کل طول گسل ساحلی مکران به طول حدود 1000 کیلومتر بین ساحل جاسک تا ساحل کراچی در “یک مناسبت زمینلرزه” یکجا گسیخته شود، انتظار رخداد زمینلرزه با بزرگای 9 هم در حالت حداکثر دور از انتظار نخواهد بود.

وی افزود: این گسل فقط حدود ۱۰۰ کیلومتر از سواحل جنوبی کشور عزیزمان ایران فاصله دارد و چنانچه فعال شود، آینده نگری می شود امواج ناشی از فعالیت آن در مدت وقت 20 تا ۳۰ دقیقه به سواحل کشور عزیزمان ایران و پاکستان برسد.

زارع اظهار کرد: بر اثر بروز سونامی آب دریا به طور ناگهانی و به یکباره پایین می رود و بعد از آن سونامی رخ خواهد داد و بنا بر اظهار نظرهای گفته شده است اگر شدت زمینلرزه ها در این منطقه بیش از ۶.۵ باشد می تواند به وقوع سونامی منجر شود.

توضیح راجع به زلزله های اخیر منطقه مکران

زارع در پاسخ به این پرسش که در خصوص گسلش ناحیه جنوب شرق کشور عزیزمان ایران گفت: در این منطقه در دریای عمان ورقه عربی به زیر ورقه کشور عزیزمان ایران یا اوراسیا در حال حرکت هست. در استان سیستان و بلوجستان گسل های مهمی مانند سامانه گسلی نهبندان (گسل های نه، کهورک و نصرت آباد)، گسل سراوان، گسل خاش، گسل ایرانشهر ، گسل سرباز و گسل زاهدان و البته گسل ساحلی مکران وجود دارند.

وی اضافه کرد: علاوه بر آن در ابتدای جایی که این فرورانش در حال وقوع هست، رشته کوهی وجود دارد که همان رشته کوه مکران هست. این رشته کوه در حقیقت در لبه منطقه فرورانش شکل گرفته است.

استاد زلزله شناسی مهندسی پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله ادامه داد: این منطقه لرزه خیزی که زلزله های اخیر در آنجا اتفاق افتاده است نیز در عمل هم تحت تاثیر فرورانش بوده است و هم گسل های سطحی یا زلزله های کم ژرفاتری که در پوسته قاره ای اتفاق می افتد؛ یعنی در منطقه جنوب شرقی کشور عزیزمان ایران یا جنوب غربی پاکستان فرورانشی وجود دارد که ناشی از قرار گرفتن ورقه اقیانوسی (عربی) به زیر ورقه قاره ای (اوراسیا) با حرکت این ورقه به سمت شمال است.

وی با تاکید بر اینکه لرزه خیزی در محل این فرورانش به ایجاد زلزله های عمیق تر منجر می شود، ادامه داد: زلزله ای که 27فروردین ۹۲ با بزرگای ۷.۸ اتفاق افتاد در ژرفای 63 کیلومتری و زلزله 2مهر ۹۲، (در آواران پاکستان) در عمق نسبتا کم ۱۵ تا ۲۰ کیلومتری اتفاق افتاد.

به گفته این محقق در منطقه مکران یا شمال دریای عمان با دو ظاهر زلزله متفاوت مواجه هستیم. لرزه خیزی در این ناحیه یا می تواند به منطقه فرورانش (بیشتر با ژرفای زیاد) یا به گسل های پوسته قاره ای (بیشتر کم ژرفا) مربوط باشد.

زارع با بیان اینکه فرورانش ناشی از حرکت پوسته عربی به زیر اوراسیا یا منطقه مکران هست، خاطر نشان کرد: زلزله های مربوط به پوسته قاره ای در ژرفای کمتری اتفاق می افتد که زلزله 2 مهر امسال نیز یکی از همین زلزله ها بوده است.

وی اضافه کرد: اتفاقی که در سه سال اخیر یعنی از دی ۱۳۸۹ تا امسال شاهد آن بوده ایم این است که در این مدت سه زلزله بزرگتر از ۷ در این منطقه اتفاق افتاده است که مشمول بر زلزله 22 دی ۱۳۸۹ در دالبندین پاکستان زلزله ای به بزرگی ۷.۲، 27 فروردین زلزله ای با بزرگای ۷.۸ در منطقه سراوان و 2 مهر امسال زمینلرزه ای به بزرگی ۷.۸ ، منطقه آواران پاکستان در ۲۰۰ کیلومتری شمال غربی کراچی می شود.

زارع اظهار کرد: در این مدت در این منطقه سه زلزله بزرگ اتفاق افتاده است و توصیه مهمی که باید در این منطقه مورد توجه قرار گیرد این است که همچنان انتظار می رود یک زلزله ابرراندگی (بزرگ راندگی mega-thrust) در این منطقه (مکران) با بزرگای حدود 8 احتمالا در دهه آینده در ناحیه مکران اتفاق بیفتد.

وی اضافه کرد: به نظر بسیاری از زلزله شناسان، زلزله ای که فروردین ۹۲ اتفاق افتاد مقدمه این زلزله با راندگی بزرگ بوده هست. این زلزله بزرگ فرورانشی هنوز اتفاق نیفتاده است و در این صورت اگر کانون چنین زمینلرزه بزرگی زلزله در دریای عمان باشد ممکن است به وقوع سونامی منجر شود و به سواحل دریای عمان و خلیج فارس آسیب های جدی برساند.

عضو هیان علمی پژوهشگاه زلزله افزود: اگر خوش شانس باشیم و زلزله در مناطق ژرف اتفاق بیافتد و مانند رخداد زلزله 27 فروردین 92 حاصل از فرورانش در ورقه اقیانوسی عربی زیر ورقه کشور عزیزمان ایران باشد (مانند زلزله 1392 گشت سراوان) آسیب ها و پیامدهای ناشی از وقوع زمینلرزه به مراتب کمتر است.

به گفته این محقق اگر عمق زمینلرزه کمتر باشد یا اینکه زمینلرزه در دریا اتفاق افتد، احتمال وقوع ابرراندگی و احتمالا سونامی ناشی از آن به مراتب زیاد است.

وی ادامه داد: پدیده سونامی (Soo-nah-me) عبارتند از یکسری امواج اقیانوسی متحرک با طول موج بلند که عموما از زمینلرزه های زیردریایی (نواحی فرورانش) ناشی می شوند. امواج سونامی بر اثر یک ضربه ناگهانی در عمق اقیانوس مثل وقوع زمینلرزه، لغزش قطعات پوسته زمین، بروز آتشفشان در عمق دریاها، انفجارات اتمی و غیره تولید شود، ولی مهمترین عامل وقوع این پدیده حرکت صفحات و ایجاد امواج زلزله است.

همنشینی آتشفشان گلی و سونامی در مکران

وی با بیان اینکه در زلزله 1392 در منطقه مکران پدیده ای به نام گل فشان یا Mud Volcano اتفاق افتاد، گفت: گل فشان یا آتشفشان گلی ناشی از خروج گاز متان بر اثر فعل و انفعالات انجام شده است در زمین هست. در زلزله دوم مهر 92 امسال بر اثر فعل و انفعالاتی که در منطقه دریای عمان در زیر زمین اتفاق افتاد گاز متان از زمین خارج شده است است.

زارع اظهار کرد: حجم زیادی از گاز متان خروجی تحت تاثیر گدازه هایی که به نزدیکی سطح زمین راه یافته ایجاد شده است هست. همراه گاز متان، حجم زیادی از گل یا بخشی از مواد گداخته ای نیز به سطح زمین راه یافته است که در نزدیکی ساحل جزیره ای در نزدیکی گوادر ایجاد کرده است.

وی با بیان اینکه این جزیره یک جزیره گل فشانی هست، افزود: این جزایر نمونه جالب توجهی از جزایر گل فشانی است که حجم زیادی از گدازه ها را در سطح زمین به نمایش می گذارد و بسیار مورد توجه هست. خروج گاز، پدیده ثانویه ای است که مرتبط با این فعل و انفعالات است.

این محقق در عین حال با بیان اینکه این جزایر به خودی خود تهدیدی به شمار نمی آید، گفت: جالب اینکه جزایر گل فشانی از جاذبه های گردشگری هست. خروج گاز متان و اوج آمدن گل در سطح دریا منظره جالبی را در سطح آب به تصویر می کشد.

به گفته وی بسیاری از این جزایر در کشور آمریکا به عنوان محلی جهت تفریح و استراحت مورد استفاده قرار می گیرد و گاهی نیز با توجه به ساختار گدازه ای که دارد مانند چشمه های آب گرم از نظر درمانی مورد توجه قرار گرفته است.

زارع خاطر نشان کرد: توصیه ای که باید اضافه کرد وقوع و لغزش های بزرگ در اثر وقوع زلزله در کف دریا است که اگر در کف دریا اتفاق افتد به وقوع سونامی می تواند منجر شود. زلزله بزرگی که ۱۰۳6 سال پیش یعنی سال ۹۷۸ میلادی در منطقه سیراف، در نزدیکی بندر طاهری و عسلویه، اتفاق افتاد با سونامی همراه بود.

این محقق زلزله شناسی با اشاره به شواهد تاریخی در منطقه مکران گفت: از نظر تاریخی شواهدی وجود دارد که نشان دهنده وقوع سونامی در منطقه خلیج فارس هست. چه بسار این سونامی به علت وقوع گسل و لغزش به همراه آن در ساحل شمالی خلیج فارس رخ داده باشد.

احتمال سونامی در منطقه خلیج فارس

استاد زلزله شناسی مهندسی پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله به بررسی های انجام شده است بر روی داده های تاریخی در منطقه خلیج فارس به خاص در استان بوشهر، گفت: رخداد دو زمینلرزه تاریخی در تاریخ های 978 و 1008 میلادی در بندر تاریخی سیراف احتمالا با رخداد سونامی همراه بوده است.

زارع ادامه داد: با توجه به نزدیکی این پهنه تاریخی به منطقه عملیاتی پارس جنوبی و عسلویه، اهمیت برآوردهای مربوط به خطر سونامی در استان بوشهر به طور خاص و در خلیج فارس به طور کلی توجیه می شود.

وی اضافه کرد: این عنوان از نظر راهبردی نیز جهت کشور کشور عزیزمان ایران در پهنه خلیج فارس و در تعاملات منطقه ای دارای ارزش خاص ای است.

زارع با بیان اینکه جزیره کیش در جنوب ناحیه چین خورده زاگرس که ناحیه ای بسیار فعال از نظر لرزه خیزی، واقع هست، یادآور شد: جزیره کیش نیز در مجاورت گسله خمیدگی جبهه کوهستان زاگرس که گسله ای فشاری با شیبی به سوی شمال و در این ناحیه با روندی شرقی-غربی قرار گرفته است و به لحاط تاریخی نیز زمینلرزه 1703 م ، قیس (کیش) در آخرهای دوره صفویه با بزرگای برآورد شده است 6.8 موجب ویرانی جزیره های کیش و هنگام شده است است.

وی خاطر نشان کرد: بعد از زلزله های 978 میلادی و 1008 میلادی سیراف (بندر طاهری- عسلویه) ویرانی سیراف و از رونق افتادن آن موجب شد بسیاری از تجار به کیش مهاجرت کنند و به این ترتیب کیش رونق یافته هست. ضمنا در مورد خرابی در بندر تاریخی حریره در زمینلرزه های تاریخی کیش (به خاص زمینلرزه 1703م) گمانه هایی وجود دارد.

واژه های کلیدی: ایران | زلزله | سونامی | اخبار اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz